Poslední dobou jsem narazila na spoustu lidí vydávajících se do Indie s plným batohem otázek, co dělat, aby nestrávili pobyt na toaletě, co si s sebou všechno mají vzít či nevzít, na co si tam dát pozor a tak podobně. Takže co potřebujete vědět, aby se Vaše dovolená v Indii nestala noční můrou?

Dovolená v Indii

Je to úsměvné, ale turisté se po navštívení Indie dělí do dvou skupin – té první se Indie zhnusí na tolik, že na její území už v životě nevkročí a do konce života budou mít negativně smíšené vzpomínky. Ta druhá bude nadšená z onoho pohádkového pobytu v zemi, kde je všechno možné. Co lidi dělí na tyto dvě skupiny? Především psychické rozpoložení a stav mysli. V Indii bydlím už nějaký ten pátek a vidím to sama na sobě. Pokud jsem trpělivá, flexibilní, netrvám urputile na svém a všechno přecházím s úsměvem, Indie je najednou báječná, všichni Vám vyjdou vstříc a já jsem šťastná. Pokud ale během jednoho dne po páté ječím na provozovatele internetové sítě, že mi opět nejde wifina a ať někoho okamžitě pošlou to opravit, hádejte, co se stane? Prostě Vám příště nezvednou telefon, na opravu taky nikdo nepřijde a vy máte přinejmenším do dalšího dne smůlu. A začnete Indii proklínat…

Proto při výstupu z letadla zkuste potlačit své ego a zápaďáckou mysl a co nejvíce se přizpůsobit okolí bez stěžování si, jak nic pořádně nefunguje a jak je všechno špinavé a smrdí. Když se totiž na věci budete za každé situace dívat z té pozitivní stránky, Indie Vám najednou nastaví svou nejúžasnější tvář a Vy zažijete jednu z nejbáječnějších dovolených svého života.

VÍTEJTE V „INCREDIBLE INDIA”!

Indie

Sepsala jsem dohromady několik nejhlavnějších bodů nabitých radami, které Vám usnadní pobyt a pomůžou se vyrovnat s místními podmínkami. Stal se z toho krapet román, tak jsem se ho rozhodla rozdělit do dvou částí, aby se Vám z těch všech informací moc nezamotala hlava. 😉

Jídlo

První otázka, kterou mají všichni je „A co mám dělat, abych se tam neposral?“. Omlouvám se za jazyk, ale takhle to prostě je. Doporučuji Vám řídit se v každé situaci zdravým rozumem, přestože to tady není v místních podmínkách dvakrát jednoduché. Co těmi podmínkami myslím? Je tu přelidněno, hluk, řidiči jezdí jako šílenci (za to jsem nikdy nikde neviděla lepší), nemáte žádný osobní prostor, lidé se s Vámi chtějí pořád fotit, je vedro a tak bych mohla pokračovat ještě dlouho…

Takže, pokud vidíte na ulici prázdný ušpiněný malý koutek, kde se vaří jídlo v několika umaštěných hrncích a kuchař na všechno (opravdu všechno a tedy nejen jídlo) sahá rukama, vyhněte se mu jako čert kříži. To samé platí pro čerstvou zeleninu a ovoce, které si nemůžete oloupat (pokud si je můžete umýt, ale i tak si nejste úplně jisti jako třeba u jablek, vyplivněte slupky). Naše evropské tělo totiž není vůbec zvyklé na místní bakterie a přestože nejchudší kasta si může dovolit pít vodu i z řeky, nás by to nejspíš položilo.

Indie

Turisticky profláknuté restaurace by měly být nejbezpečnějším místem, kde se stravovat. Ale jak jsem již řekla v úvodu, v Indii je všechno možné a klidně se Vám udělá špatně i z jídla v restauraci všemi doporučovanými na Trip Advisoru. Kuchař třeba prostě zapomene, že nudle nemá propláchnout ve vodě z kohoutku a katastrofa je na cestě… Však co, tady něco jako kontrola hygieny nebo pravidla neexistují, tak proč by si tím indové měli lámat hlavu.. Nicméně bych to spíše brala jako výjimku. Rozhlédněte se kolem sebe – vidíte u stolů hodně cizinců? Pak se nemusíte ničeho obávat.

Jestliže nejste vegetariáni, s konzumací masa buďte opatrní. Restaurace, které mají hodně hostů, mohou být zárukou čerstvého masa, ale taky nemusí. Jak jistě víte, kráva je v Indii posvátné zvíře a její porážky jsou nelegální. Jakmile tedy na jídelníčku uvidíte hovězí, je to na 99% buvol. Zbylé 1% získávají místní nelegálně a rozhodně nemají v plánu ho s Vámi sdílet. To jen tak, abyste věděli.

Vaše kouzelná dovolená v Indii opravdu záleží na Vašem imunitním systému a jak se dokáže poprat s neznámými bacily. Jestli nejste zvyklí na pálivá a mastná jídla, tak určitě nechoďte do dháb (levných pouličních restaurací) a celkově s nimi buďte opatrní. Všeobecně je jídlo na jihu Indie o dost pálivější než na severu, ale v trochu slušných restauracích by Vám měli nabídnout druh karí, které pálivé není (např. pasanda/palak/shahi paneer apod.), anebo Vám udělat pálivé varianty méně ostré. V dhábách naproti tomu je většinou jídlo opravdu pálivé a protože je předem připravené, nemůžete si říct o méně pálivé verze.

Z názvu jídel Vám dozajista půjde hlava kolem protože neřipomínají zhola nic, na co jsme normálně na západě zvyklí. Jména vypovídají o tom, z čeho se jídlo skládá. Tak třeba v názvu „Palak Paneer“, palak znamená špenát a paneer je typ sýru (panýr); hned tedy máte představu o tom, co Vám asi donesou.

Tady máte základní minimum, abyste se uměli orientovat v jídlech:

 

Na severu Indie, především v Ladakhu (Jammu) nebo Dharamsale (Himáčal Pradéš) potom můžete vyzkoušet i tibetskou národní kuchyni, která se hodně podobá té naší; můžete tak vyzkoušet momo (knedlíčky plněné zeleninovou nebo masovou směsí připravené smažené nebo na páře), thukpu (polévku s domácími nudlemi), sha phalep (smažená kapsa plněná masem) nebo tsampu (pražená ječmenná mouka s máslem, mlékem a cukrem podávaná na snídani. Je to jako jíst drobenku, ale pražená ječmenná mouka je narozdíl od té pšeničné neupravené zdravější a stravitelná i bez tepelné úpravy).

dovolená v Indii

Voda

Vodu v Indii prosím NIKDE v přírodě nepijte. Jsou oblasti, kde vodu klidně můžete použít na čištění zubů – třeba na severu Indie se toho nebojím. Naopak v takovém Bíháru, druhém nejchudším státě ve východní Indii, bych jinou než alespoň převařenou vodu do pusy nedala. Opravdu nikdy nevíte.

Indie

Rozhodně však vodu z kohoutku NIKDY nepijte, aby se Vaše dovolená v Indii neproměnila v peklo. Jestli Vám někdo řekne, že vodu v Indii pil a nic se mu nestalo, tak měl sákryš velké štěstí. Ve vodě jsou kromě bakterií a nebezpečných virů i améby, které se Vám ve střevech budou držet měsíce nebo i roky. Mám kamarády, kteří měli tu smůlu a nějakou tu potvůrku chytli – pár let na to jsou stále o 10 kg hubenější a nejsou schopni přibrat. Záleží tedy na Vás, jak moc se máte rádi.

O to více buďte ostražití během nebo těsně po období monzunů (konec června – září). To je kvalita vody v nejhorším stavu. Spousta restaurací nabízí čepování filtrované vody, takže je lepší investovat 100 rupií do jedné pořádné plastové flašky a pak si do ní vodu čepovat. Ušetříte tak peníze a přispějete k lepšímu životní prostředí.

Léky

Tady bych Vám všem ráda řekla, že paralen, kapky do očí a dokonce i léky, které jsou u nás kolikrát k dostání pouze na předpis v Indii seženete ve všudypřítomných lékárnách za 1/3 naší ceny. Rozvažte tedy, jestli místo drahých léků, které ve výsledku možná ani nepoužijete, nevyužijete raději získaný prostor v batohu na přivezení si více suvenýrů.

Ještě jedna rada nad zlato týkající se ne jenom Indie – léky zakoupené v zemi, v níž trávíte dovolenou, kolikrát zaberou na místní nemoci lépe než ty léky, které pořídíte u nás. Mám s tím mnoho zkušeností, ať už se jedná o repelenty proti komárům anebo prášky na kdejaké střevní koliky.

Pokud nemáte rádi léky na chemické bázi, Indie Vás v tomto ohledu taky nezklame. Přírodní léčiva v podobě ajurvédské medicíny či homeopatik tady taky najdete skoro v každé lékárně. Pokud Vás láká tibetská medicína, zajděte si do jednoho z center Men-Tsee-Khanu, kde Vám tibetští doktoři na základě Vašeho pulzu řeknou, co je s Vámi v nepořádku, a předepíší Vám jejich tradiční (bylinkovou) medicínu. Součástí komplexů je taky oddělení astrologie, kde si podle svého data a času narození můžete nechat udělat astrologický rozbor. Více na www.men-tsee-khang.org

Očkování

Moje první dovolená v Indii, měla skončit pouze návštěvou Ladakhu, který má prakticky vzato s Indií málo společného. Doporučená očkování jsem se proto rozhodla vynechat. Jenomže potom se mi najednou změnily plány (což je pro Indii velmi typické!) a procestovala jsem Kašmír, Himáčal Pradéš a nakonec se ocitla v Dharamsale, ve které jsem ze začátku pokračovala v dobrovolničení. Jak to ale tak bývá, o 3 měsíce později jsem chytla nějakého bacila. Strávila jsem skoro týden v posteli a veškerou energii, která mi zbývala, jsem investovala do lítání na záchod a zpátky. O další dva měsíce na to, kdy jsem v Čechách vyřizovala studentská víza do Indie, mi přišly výsledky rozboru krve s tím, že mám žloutenku typu A. Asi si dokážete představit moje překvapení, protože kromě toho, že jsem měla o něco méně energie než běžně, jsem jiné příznaky nevykazovala. Lékaři nad tím kroutili hlavou a já konec konců taky.

Chci tím říct, že přestože si budete v Indii dávat pozor, co a kde jíte, nikdy nevíte, co se Vám může stát. Nějaký Ind si po toaletě neumyje pořádně ruce, potom sáhne na placku, kterou Vy vezmete do ruky a je to doma… Anebo už jednou zmíněné nudle propláchnuté (kontaminovanou) vodou z kohoutku. Opravdu stačí málo. Já jsem měla se žloutenkou ohromné štěstí, ale znám takové, kteří kvůli ní proleželi v nemocnici měsíce, a o tom by Vaše dovolená v Indii 100% být neměla…

V případě, že Vás pokouše pouliční pes nebo škrábne opice, neváhejte a okamžitě navštivte místní nemocnici. Pokud půjdete do státní nemocnice, nebude Vás očkování proti vzteklině a případný tetanus stát ani rupii. V ostatních případech Vás čekají 3-4 dávky po asi 320 rupiích plus něco málo za návštěvu doktora. Rozhodně to nepodceňujte, v Indii ročně na vzteklinu umírá hodně lidí.

Indie

Určitě budou tací, kteří Vám budou vykládat, jak žádná očkování nepotřebujete, protože oni při cestě křížem krážem Indií neměli sebemenší problém. Takové výjimky existují, ano, ale to neznamená, že Vy jí budete taky. A ačkoliv nejsem zrovna zastáncem očkování, jsou momenty, kdy je třeba vzít rozum do hrsti a zvážit, jestli Vaše dovolená v Indii stojí za to, abyste si domů přivezli nějaký virový „dáreček“, kterého se můžete zbavovat i roky, nebo ne.

Po příletu do Dilí

Pokud nemáte žádné poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí, využijte toho a vyberte si peníze hned po tom, co dostanete bágly z pásu. V Delhi přímo vedle nich stojí bankomat. Směnárny se Vás budou chtít přesvědčit, že kurz je dobrý a žádné komise si neberou, ale nenechte se uchlácholit a peníze si pak vyměňte ve městě. Dost ušetříte.

Pokud jste baťůžkáři a nemáte předem zarezervované ubytování, doporučuji Vám ignorovat všechny křičící taxikáře a vyjít ven z příletové haly, zeptat se na government taxi, jejichž budku záhy uvidíte hned před nosem. Kupte si lístek do Majnu-katilla, což je název pro tibetskou kolonii na SV Delhi. Jízda Vás vyjde na 500 Rs a jestliže není zácpa, za půl hodiny jste tam. Mám tuhle kolonii ráda, protože můžete poznat tibetskou kulturu, vyzkoušet tibetská jídla, koupit pár suvenýrů… Ale hlavně, tibeťani (narozdíl od penězchtivých indů) k Vám budou féroví.

Indie

Jednou jsem s kamarádkami bydlela v indické části na Main Bazaaru, kde se sice parádně a levně nakupovali indické tretky, za to nás ale šidili v každé cestovní agentuře a to ne o málo. V Majnu-katille se Vám to nestane (skočte do Tibet Taxi, kde Vám třeba objednají auto pro 6 lidí na celodenní výlet do Taj Mahalu za 9000 Rs. V indické agentuře na Main Bazaaru pod 12000 pro tři lidi nešli a ještě se tvářili, že je naprosto nemožné dostat taxíka na další den. Prdlajs, vůbec jim nevěřte.)

V Majnu-katille taky najdete ubytování na každém rohu a žádnou rezervaci předem nepotřebujete. Pokoj dostanete už od 300-400 Rs. Taky tam najdete hned několik směnáren s dobrým kurzem. Pokud Vaše dovolená v Indii pokračuje cestou na sever do Ladakhu nebo jiných málo turistických míst, doporučuji peníze vyměnit v Dilí, kde je rozhodně lepší kurz.

Doprava

V Delhi se celkem pohodlně cestuje metrem (pokud nenarazíte na špičku, to je potom na zbláznění). Je čisté a ne zase tak drahé. Platíte za počet stanic, které ujedete. V jiných městech jsem metrem nejela, tak Vám bohužel více neporadím.

Rikša

Je to zvláštní, ale indové si myslí, že cizinec se automaticky rovná boháč. Vůbec je nenapadne, bohatí cizinci by na sobě neměli šortky, tílko a krosnu. Ceny pro nás jdou proto nahoru. Někdy jsou indové poctiví, jindy prostě zkouší, na co kývnete. Ceny se různí podle místa, kde jste – Goa je například o dost dražší než nějaké malé neznámé městečko v Tamil Nadu. Jako pravidlo si pamatujte, že pokud dáte řečí, gestikulací nebo mimikou najevo „Tak moc? No to ti rozhodně nedám.“ a otočíte se na podpadku, tak buď půjdou s cenou dolů, anebo se objeví jiný řidič, který Vás vezme za míň. Zkuste prostě vypadat přesvědčivě, jakože nejste hloupí turisté a místní ceny dobře znáte, i když je tomu přesně naopak.

Tady bych se však chtěla i trochu přimluvit za místní – pokud nemusíte škudlit každou korunku, tak jim pár rupií navíc dopřejte a nesmlouvejte kvůli každé dvacce (tj. asi sedmi korunám). Přece jenom je jejich život o dost mizernější než ten Váš a věřte nebo ne, ale i těch dvacet rupií je pro ně k přilepšení dobrých…

Indie

Vlaky

Příjezdy a odjezdy vlaků jsou stejně tak nespolehlivé jako Indie sama a Vaše dovolená v Indii tak může skončit úplně jinak, než jste ji plánovali. Několika hodinové zpoždění jsou proto na denním pořádku. Lístky si můžete koupit online přes www.irctc.co.in, ale pro registraci budete potřebovat indické telefonní číslo. Pokud budete kupovat lístek přes agenturu, vyjde Vás lístek o 15-20% dráž. Na frekventovaných trasách jsou lístky na hodně dlouhou dobu dopředu vyprodané, takže je dobré je koupit i s dvouměsíčním předstihem. Pokud ale lístky volné nejsou, potom doporučuji tento fígl: zajděte do nejbližší cestovní agentury a řekněte, že chcete „lístek pro turisty“. Indické dráhy mají totiž pro cizince speciální nabídku – na každý vlak rezervují až do odjezdu tři lehátka, která si můžete kdykoliv přes agenturu (bohužel ne online) zakoupit. Takže než být na čekací listině, je lepší využít tento trik. Skoro nikdo o něm neví, takže snad Vám to vyjde a budete jedním z těch tří šťastlivců 😉

Celý vlak je lůžkový. Rozdíl je ve třídě, kterou si koupíte. Tady jsou od nejvyšší k nejnižší:

1A, 2A, 3A, SLEEPER. Sleeper nemá žádnou klimatizaci, za to si můžete pěkně otevřít okna. Taky nikde nejsou závěsy, takže všichni na sebe vidí. Jsou tam tři lehátka – jedno dole, druhé uprostřed a třetí nejvýš. Nemusím Vám doporučovat, abyste si zarezervovali to, co je nejvýš (upper berth) – čistě pro Vaše pohodlí, pokud nechcete, aby si k Vám přisedávali ti, kteří jsou na čekací listině a vyčkávají, až se nějaké to lůžko uvolní. Trojka je o něco lepší a ve dvojce už máte závěsy, takže vidíte jenom další tři lidi, se kterým kupé sdílíte (pouze horní a dolní lehátka). V jedničce jsem nikdy nejela, protože mi osobně stačí normální sleeper. Ono když jste totiž v kupé s chrápajícími uprděnými chlapy, nemůžete si otevřít ani okýnko a máte 20 hodin cesty před sebou, tak Vám nezbyde nic jiného, než si dát špunty do uší, ignorovat smrad a zkusit všechno zaspat. Můžete se také začít modlit, ale na to bych se nespoléhala.

Indie

Jinak špunty do uší rozhodně berte s sebou; já jsem si kdysi koupila parádní umělohmotné z Canisu za 50 Kč a nedám na ně dopustit. Indie je rušné místo a spát se Vám při tom troubení, řvaní lidí a štěkotu všudypřítomných psů nemusí dvakrát dobře.

Taky si do mobilu uložte následující webovou stránku: www.enquiry.indianrail.gov.in. Poznamenejte si číslo nebo jméno Vašeho vlaku a pod „Spot your train“ si krásně najdete, kde se Váš vlak nachází, jak dlouhé má zpoždění (a věřte mi, že nějaké mít vždycky bude) a jiné další užitečné informace. Některé stanice nepodávají ani hlášení, což platí pro vnitřek vlaků taky! Takže je lepší mít mobil v ruce a hezky si zkontrolovat, jaká stanice následuje a kdy že to vlastně dorazíte. Narozdíl od samotné Indie, na Spot your train se opravdu můžete spolehnout.

Během cesty budou procházet zaměstnanci drah a nabízet jídla. Berou taky objednávky na oběd a večeři, ale vzhledem k tomu, že to vykřikují v hindí, tak to možná ani nezaznamenáte. Přes internet si však můžete jídlo s pomocí Vašeho sedadla zarezervovat (www.ecatering.irctc.co.in). Dokonce si můžete stáhnout i aplikaci, která by Vám měla veškeré objednávky usnadnit, ale moc tomu nevěřte… Většinou fungují asi tak jako všechno ostatní v Indii…

Autobusy

Autobusy nejsou špatnou alternativou k vlakům, ale častěji se porouchají. Někdy nejsou dvakrát pohodlné, pokud ovšem nejste na profláknuté turistické trase – v tom případě si za příplatek můžete koupit lístek do Volva, kde většinou dostanete i láhev vody a dečku na přikrytí. V dnešní době někteří provozovatelé linek nabízí i wifi na palubě (opět však připomínám, že cestujete v Indii, takže ve valné většině wifi vůbec nefunguje).

Pokud jedete do cílové stanice přes noc, autobus bude velmi pravděpodobně stát někde na večeři kolem 11 hodiny večerní. Hodně tras je naplánovaná tak, abyste dorazili v hodně brzkých ranních hodinách, takže snídani si pak můžete dát na místě. Autobusy často vyjíždí se zpožděním – lidé přichází pozdě, anebo na poslední chvíli rezervaci zruší. V tom případě začnou indové lítat tam a zpátky, hulákat do telefonu a autobus neodjede, dokud se nesežene náhrada. Tohle mi vždycky drásá nervy…
Sweet RoadSTORIES

 

Rozhodně si nenechejte ujít další díl Dovolená v Indii  – co byste rozhodně měli před svou cestou vědět 2/2, ve kterém se dozvíte více o pár pravidlech, kterých by se měli především ženy řídit, povíme si o tom, jak se správně oblékat, abyste nikoho neurazili, jak funguje indická mentalita a dozvíte se i spoustu jiných důležitých věcí, které se Vám na cestě budou určitě hodit.