V prvním díle o dovolené v Indii jste se dozvěděli nejdůležitější body o jídle, pití, cestování a očkování. V dnešním článku dostanete důležité lekce z indické kultury, rady, jak se oblékat i chovat, a dozvíte se i mnoho dalších užitečných věcí, které určitě přijdou na Vaší cestě po Indii vhod…

Info pro ženy

Sever Indie je čistě testosteronová oblast. Jako žena v něm moc neznamenáte. V praxi to vypadá tak, že když se průměrného muže inda na něco zeptáte, odpoví Vám tím, že se na Vás možná ani nepodívá, anebo bude mluvit k muži, který stojí vedle Vás. Já jsem si na to zvykla a beru to jako součást jejich kultury, ale někomu takový přístup může vadit. Nechám na Vás, jak se s tím vypořádáte, ale mějte na paměti, že rozčilovat se v Indii nemá naprosto žádný smysl. Nikam Vás to totiž nedostane, jen si tím zkazíte den.

Já jsem na místní poměry hodně vysoká, a tak jsem nikdy při cestování nebo každodenním životě nezažila žádný problém. Slyšela jsem ovšem od lidí z okolí příběhy, ze kterých mi vstávaly vlasy hrůzou. Zlomené nohy po násilných útocích, znásilnění, ubodání… Jako pravidlo bych brala nechodit ven v hodně pozdních hodinách a ve vlacích cestovat v ženských vagónech. Vyvarujete se tak šmíráckým pohledům (v hodně případech perverzních) indů a budete mít o trochu větší klid a pocit bezpečí.

Indii

Pravidla pro muže i ženy

Upřímně, pokud se budete na lidi kolem sebe usmívat, zdravit je „namaste (dží)“ a celkově se chovat mile, budou se k Vám všichni ostatní chovat stejně a ještě možná vřeleji. Klidně Vás pozvou domů na čaj a pokusí se Vás královsky pohostit z toho mála, co mají. V 99% to nedělají pro peníze, ale prostě proto, aby Vám udělali radost. Někteří vesničani cizince v životě neviděli, takže jste pro ně atrakcí a zpestřením jinak ubohého a fádního života.

Indii

Taky buďte trpěliví. Já vím, že je to v Indii skoro nemožné, ale… Čas je tady pouze relativní pojem a nikdo se heslem „čas jsou peníze“ neřídí (nemluvím o vysokých kastách a hodně chytrých indech s výborně placenými pozicemi). Hodiny plynou, dny taky a život je pořád stejně mizerný. Nikdo se tady nepřetrhne, protože odměna za práci je tak malá, že za rychlost a námahu opravdu nestojí.

Potřebujete odvoz na letiště a taxikář dorazil o 45 minut později, než jste byli domluvení? Křičení na něj Vám absolutně nepomůže; lepší je automaticky s takovou situací počítat a podle toho taxíka objednávat (pokud ovšem nemáte taxík objednaný přes spolehlivou cestovku, to bývají opravdu přesní, kolikrát i více než vy 😉 ) Koupili jste si suvenýr a on se na druhý den sám od sebe rozpadl nebo pokazil? Má Váš vlak sedmi hodinové zpoždění? Znám lidi, kteří museli na vlak čekat 21 hodin, takže to berte z té pozitivní stránky a neustále si opakujte „může být hůř“. Zkuste se s těmito věcmi smířit, jinak si dovolenou vůbec neužijete a na Indii naprosto zanevřete. Navíc, jestli budete na indy vzteklí a třeba se na ně i rozkřičíte, „zablokují“ se, odejdou a Vy budete úplně nahraní.

OblečeníIndii

Opět spíše pro ženy. Určitě jste si už všimli, že indické ženy jsou většinou zahalené od hlavy až k patě s výjimkou sárí. Pro nás, cizince, je to velký nezvyk a chápu, že když je 40 stupňů a potíte se i na zadnici, tak na sebe automaticky hodíte kraťasy a tílko. Na jihu Indie to ještě takové faux pas není, ale na severu se blížíte k nerespektování kultury a pohoršení místních. Nejen to, dokonce si koledujete o malér. Pro inda je vidět ženě nahá kolena a výše spolu s výstřihem do nevidím stejné, jako by se u nás v Čechách někdo na ulici procházel ve spodním krajkovém prádle. Určitě Vám nemusím připomínat, že v Indii je nejvyšší počet znásilněných žen na světě. Pro Vaše vlastní bezpečí a v rámci respektování odlišné kultury Vás proto prosím, abyste do kufru přibalili pouze to, co nebude místní obyvatele nijak dráždit, tj. kalhoty alespoň po kolena a triko s rukávem. Můžete taky zvolit kombinaci tílka a šátku přes ramena, to se při vysokých teplotách a ostrému slunci hodí.

Zbytečně doma nenakupujte oblečení speciálně na Váš výlet – na trzích v Indii seženete spoustu opravdu levného oblečení z lehkého materiálu, ve kterém se budete cítit pohodlně a nebudete jím nikoho provokovat. Anebo si rovnou nechejte levně ušít kurtu s kalhotami či snad dokonce sárí na míru. Jiný autentičtější suvenýr snad ani neseženete.

Lhaní v Indii

Často se Vám stane, že Vám indové zalžou jenom proto, aby viděli, že Vás jejich odpověď uspokojila. V tom horším případě, aby se Vás zbavili. Dám Vám příklad: hledáte hotel jménem Shakti a nemůžete ho najít. Zeptáte se na cestu prvního inda, kterého vidíte (nejlépe taxikáře). Ten se zamyslí a po chvilce Vám rukou a kývnutím hlavy ukáže směr doprava. Vy se tou uličkou vydáte a po 400 metrech pořád nic. Tak se otočíte a po cestě zpátky proklínate toho prolhaného taxikáře. Pak se zeptáte na cestu znovu, tentokrát někoho, kdo vypadá více znale a inteligentněji, no a ten Vám s naprostým přesvědčením – že byste mu věřili první poslední – lámavou angličtinou poví: „Doleva a rovně“. Asi nemusím dále psát, kam Vás to zavede… Chci tím říci, že je dobré se na cestu zeptat více lidí, abyste ušetřili energii a především nervy. Jestli se totiž takhle budete motat ve 40°C vedrech anebo z kopce a do kopce, tak si na Indii moc hezký obrázek neuděláte.

Anebo Vám taxikář bude tvrdit, že přesně ví, kde Váš hotel je, že je to daleko a musí Vás tam zavést. Domluvíte se na ceně, a jen co se taxík rozjede, po pár metrech zastaví, aby se taxikář zeptal známého na cestu.

Nemějte jim to lhaní ale úplně tak za zlé. Oni to (někdy) myslí dobře. Stydí se totiž říci, že neví, a tak Vám raději poví něco, co Vás uspokojí, Vy jim poděkujete a půjdete dál. Pravidlo zní: automaticky ničemu nevěřte, buďte shovívaví a odpovědi místních berte s rezervou, pokud si chcete zachovat alespoň to málo z vnitřního klidu, který Vám ještě zbývá. 😉 

Kývání hlavou

Tak jako italové mají své gestikulace, v Indii vládne kývnutí hlavou na stranu. Ač se nám to může zdát zvláštní, takovéto kývnutí znamená ano. Často je doprovázeno kamenným nebo znuděným obličejem, a proto je velmi těžké poznat, co tím vlastně myslí. Neberte to však nijak osobně. Je to prostě součást jejich kultury a naprosto běžné vyjádření souhlasu bez jakéhokoliv podtónu. Já jsem tento grif taky chytla a při poslední návštěvě v Čechách jsem tím (nevědomky) rodinu a kamarády pěkně mátla 🙂 .

Indii

SIM karty a telefonování

Pořídit si SIM kartu není těžké. Skočte do první budky, kde si můžete dobít kredit, a pokud SIMky neprodávají, určitě Vám řeknou, kde je seženete. Budete potřebovat kopii pasu a víza a jednu fotografii. Nová SIMka Vás pak vyjde přibližně na 200 rupií. Jestli nemáte fotografii, poptejte se, kde je dělají, a za asi 40 rupií dostanete během chvilky 10 pasových fotek.

Pokud máte v plánu cestovat po více státech v Indii, aktivujte si roaming (okolo 30 Rs), abyste ušetřili na volání. Datové plány taky nejsou nejhorší a 3G síť s 2GB na 28 dní dostanete za přibližně 150 rupií. Data se Vám určitě budou hodit – kdo v dnešní době nechce ihned všechno zveřejňovat na Instagramu nebo Facebooku, že? 🙂

Krádeže a osobní majetek

Tak na toto téma bohužel nemám moc co napsat, protože jsem nikdy žádný problém nezažila. Dokonce jsem nechala bágly uprostřed nádraží jen tak ležet, šla se najíst, a když jsem se vrátila, byly pořád tam.

Mám dojem, že spousta indů a především těch z nižších kast, nás bělochy bere jako něco lepšího. V autobuse Vám uvolní lepší sedátko, abyste si tam mohli sednout, zatímco oni budou trpět někde jinde. Dají Vám přednost nebo vyřídí Vaši žádost prioritně. Ne však vždy a ne všichni. V obchodech – a to je zlaté pravidlo – nesmíte čekat na to, až na Vás přijde řada. Jakmile se tedy dostanete do obchodu, řekněte „baji“, což znamená „strýčku“ a hned si řekněte, co chcete. Jestliže to neuděláte a budete čekat, až na Vás přijde řada, strávíte celou dovolenou v jednom obchodě. Ti, co v Indii už byli, vědí, o čem mluvím a jenom se ušklíbají, že? 🙂

Žebráci

Nevím, jestli to začal být trend na více místech Indie, ale zažila jsem několikrát to, že za mnou přišly matky se spícím batoletem v náruči a dožadovali se koupení sušeného mléka pro miminka. Skoro každý turista na to skočí, protože si řekne: „Oh, ona nechce peníze, ale mléko pro malé. Tak to já jí to mléko koupím, to je dobrý nápad.“ Bohužel není. Žena je předem domluvená s obchodníkem, který Vám mléko prodá za nějakých 400 rupek, ona Vám poděkuje a jen co budete za rohem, obchodníkovi mléko vrátí a dostane malilinkatou provizi. Jo a to jsem se nezmínila o tom, že dítě je zdrogovené rohypnolem či jiným podobným místním hnusem, aby nebrečelo a celou dobu spalo, zatímco matka vydělává…

Indii

Já peníze dávám pouze postiženým lidem a to ne vždy, protože – ruku na srdce – těch je v Indii tolik, že je nedokážete spočítat. Buďte opatrní s malými dětmi – jakmile dáte něco jednomu, buďte si jistí, že v ten moment se na Vás vrhne dalších 20 a to je pak těžké jen tak odejít…

Nebuďte hrdinové

Já vím moc dobře, jaké to je, když cestujete a jste plní nadšení, chcete všechno ochutnat a vyzkoušet… Indie není jenom země odlišné kultury, ale taky i bakterií a virů lišící se od těch našich. Už jsem to jednou zmínila, ale chtěla bych to ráda zopakovat. Naše evropská těla se neumí s místními bakteriemi poprat, protože je prostě neznají a neví co s nima. V nejlepším případě dostanete jednodenní průjem, v tom horším skončíte v nemocnici. Proto Vám radím – používejte zdravý rozum, sanitární gel na ruce, hydratujte se (na severu určitě pijte aspoň ze začátku elektrolyty rozpuštěné ve vodě) a nikde nepřeceňujte své síly. Jakmile se Váš organismus unaví, imunita klesá a Vy si domyslíte, kam to vede. Přece jenom jste v zemi třetího světa, tak to mějte na paměti.

Sweet RoadSTORIES

A jak jsem již zmínila hned na začátku, nejdůležitější je Vaše psychické rozpoložení a stav mysli. Přizpůsobte se okolí a situacím, žijte v přítomném okamžiku, zapomeňte na zítřek a problémy v Čechách a nechte se okouzlit zemí, která má toho tolik co nabídnout, a snad i Vy propadnete jejímu kouzlu. Hodně štěstí a nezapomenutelných dobrodružství při cestování!

Stále Vás ještě pálí nějaké otázky? Neváhejte a klidně se zeptejte! Už jste v Indii byli a máte podobné (či snad jiné) zkušenosti? Podělte se o ně se mnou!