Dneska jsem dostala chuť na červené fazole. Vzhledem k tomu, že majoránku ještě zasazenou nemám a jinak se tady sehnat nedá, je to jedinečná příležitost připravit si rajmah neboli karí z červených fazolí a podělit se s Vámi o tento jednoduchý recept oblíbený v Pundžábu a severní Indii. Já ho ale doplním o lilek, protože si myslím, že se do karí výborně hodí.

Čerstvé fazole, karí a Pundžáb

Snad ani nemusím říkat, abyste na plechovku s fazolemi rovnou zapomněli. Naplánujte si proto den a hned z rána fazole propláchněte a zalejte dostatečným množstvím vody. Večer se pak můžete dát do vaření. S fazolema je to jako s lidma z Pundžábu. Sem tam se ze mě stane průvodkyně po okolí a mám tu možnosti jich pár potkat. Přijde mi, že v Indii jsou dva nejhlavnější typy indů – buď neskutečně hubení, anebo nadmíru podsadití. No a “Punjabi”, jak se jim říká, jsou ten druhý typ. Co se mi ale nejvíce líbí je to, že přestože má indická žena přes sto kilo, ve svém pundžábském oblečení jí to prostě sluší.

Síkové

V regionu se ovšem nachází ještě jedna skupina lidí, kterým se říká síkové. Poznáte je podle toho, že nosí šavle a speciálně uvázané turbany. Muži se nikdy neholí, ani nestříhají své vlasy. Jsou to velmi dobří obchodníci a když to řeknu hodně po lopatě, tak jejich náboženství je směsicí toho nejlepšího ze světových náboženství.

karí

Pundžáb jsem si oblíbila – ne jenom, že s Vámi muži mluví jako s rovnocenným člověkem (o čemž si na severu Indie můžu nechat jenom zdát!), ale region skýtá mnohá místa, která stojí za navštívení. V rychlosti Vám, představím Zlatý chrám, do kterého se můžete jít podívat ve městě Amritsar. Více Vám potom povím v samostatném článku, protože Amritsar si to opravdu zaslouží.

karí

No, trošku jsem ty fazole zapovídala, že 🙂 V Indii se připraveným luštěninám všeobecně říká dál. Nejčastěji se jí s rýží a čapátí (pšeničné placky) na oběd nebo večeři. Hodně indů je vegetariánů a dál je výborný zdroj proteinů i energie, který naprosto nahradí masovou stravu. K lilkovému rajmah karí bych Vám taky jako přílohu doporučila rýži s římským kmínem, na kterou Vám recepet dodám brzy…

Dost už ale povídání a dejme se do vaření! 🙂

karí

tisk receptu

Sweet RoadSTORIES

Jakpak Vám rajmah karí chutnalo? Stane se jedním z Vašich oblíbených jídel? 🙂