Přestože oslavy našeho Nového roku jsou už dávno za námi, tibeťané po celém světě slaví svůj tibetský Nový rok právě v tyto dny. Pokud se tedy řídíte tibetským lunárním kalendářem, vítejte v roce 2144 pod nadvládou ohnivého kohouta!

Losar, jak se Novému roku v tibetštině říká, začíná první den prvního lunárního měsíce a oslavy, které trvají až dva týdny, jsou nabité tradicemi. Oslavy však už ale začínají dva dny před začátkem Losaru a to ne jinak než slavnostní večeří. Klasicky se v rodinném kruhu podává polévka známá jako Guthuk, neboli masovo-zeleninová polévka s domácími nudlemi a překvapením. Pokud dodržíte zvyk a sníte svou porci této syté polévky právě v tento den, měli byste v následujícím roce snadno překonat veškeré překážky, nemoci a zlozvyky.

tibetský Nový rok

Guthuk – masovo zeleninová polévka s kuličkami ukrývajícími zprávu a podávaná slavnostně dva dny před začátkem tibetského Nového roku.

Poslední den roku se nazývá „Plná obloha“. Všechny domácnosti provádějí generální úklid, rozvěšují dekorace, mění se závěsy, povlečení, prostírají se stoly, připravují se dary pro božstva a speciality k jídlu na následující dny. Vaří se tak například sladká rýže, pečou se sušenky, smaží se sladké těsto (khabse), dělají se velké „dorty“ ze sušeného sýru, másla a cukru a na stůl se podávají tácy s ovocem, džusy a spoustu jiných dobrot.

tibetský nový rok

Dekorace v dalajlámově chrámě

tibetský nový rok

Sýrový sladký koláč a khabse v pozadí

Následující fotografie njsem dostala od kamarádů z Tibetu. Nejsou kvalitně nic moc, tak nad nimi prosím přimhouřte oko. 😉

tibetský nový rok

„Čemar” – nádoba naplněná praženou ječmennou moukou „tsampou” (levá část) a ječmennými zrny (levá část), postavená blízko oltáře. Jakmile hosté přijdou, vezmou špetku z každé části a vyhodí ji do vzduchu jako symbol daru pro božstvo.

První den Losaru

První den Nového roku lidé vstávají velmi brzy ráno. Ve vesnicích je zvykem, že ten (často žena), který jako první z vesnice nabere z nejbližšího potoku, přinese své rodině štěstí. Možná si říkáte, jak asi dotyčný zjistí, že byl první… Odpověď je jednoduchá – zimní počasí v Tibetu není tak vrtošívé jako v Česku, takže stopy v kupě sněhu Vám rychle napoví. 😉 Lidé si také začínají posílat přání do Nového roku nejčastěji přes Wechat (Facebook a WhatsApp je čínskou vládou v Tibetu zakázaný). Naproti tomu aplikace Wechat pochází od čínských developerů, a tak vláda může tibeťany v klidu odposlouchávat. Tibeťané jsou si toho samozřejmě vědomi, a proto během konverzací nikdy nepoužívají slova jako svoboda nebo dalajláma, protože by oni i jejich rodiny čelily výslechu, vězení a možnému týrání.

Rodiny se potom vystrojí do svých nejlepších oděvů, ženy nosí čupy s barevnými  zástěrami (pokud jsou vdané) a muži zase vysoké boty a kabáty s podšívkou z ovčí vlny. A protože se pak všichni hned vydají do nejbližšího kláštera a za místním lámou, říká se tomuto dni také „Lámův nový rok“. Při cestě domů se zastaví u sousedů a dají jim dar v podobě směsi pražené ječmenné mouky s máslem jako symbol štěstí. Přes práh ovšem nepřejdou, protože první den Nového roku se slaví pouze doma. Rodiny hodují, hrají karty, zpívají, tančí a pije se máslový čas a čhang – tradiční tibetské ječmenné pivo.

Druhý den Losaru

Naproti tomu se na druhý den Losaru pozývají domů příbuzní a přátelé z okolí. Tomuto dni se říká „Nový rok králů“, protože úřadující dalajláma byl tradičně v tento den navštíven v Potale hodnostáři pocházejících z okolních zemí, kteří se v té době nacházeli v Lhase. Hlavně na vesnicích potom lidé společně tancují, zpívají a radují se.

Třetí den Losaru

Třetího dne, neboli na „Den protektorů dharmy“ se v klášterech vykonávají všelijaké obřady na počest právě protektorů (ochranných božstev) Tibetu. Tibeťané také vyvěšují barevné vlaječky zvané lungty potištěné mantrami a motlitbami. Každá barva vlaječky reprezentuje jeden z pěti elementů a protože se věří, že vítr tyto motlitby a mantry roznáší po okolí, a žehná tak všem lidem, tibeťané věší vlaječky nejčastěji na vrcholcích hor, nad údolími a na střechách vlastních domů.

Většinou je tento třetí den posledním dnem Losaru, nicméně záleží na daném regionu, jak dlouho bude svůj Nový rok slavit. Oslavy se tak můžou protáhnout až do 15. dne prvního lunárního měsíce.

Doufám, že se Vám dnešní článek líbil a těším se na Vaše komentáře 😉