Polévka zvaná Guthuk je tradičním pokrmem tibeťanů podávaná během oslav Nového roku. Mohli jste se o ni dočíst v článku o oslavách Losaru (tibetského Nového roku). Jednoduše řečeno, jedná se o masovo-zeleninový vývar s domácími nudlemi a malým překvapením 😉 . Co se ingrediencí týče – prostě přidáte, co dům dal. Já vím, že to nezní nijak odborně, ale pokud bydlíte někde v Himálajích ve 4000 m.n.m., tak si jen tak do Tesca na nákup skočit nemůžete…

Nejčastěji používanými ingrediencemi je však maso, cibule, česnek, zelí (čínské, pak choi nebo třeba špenát), sůl, a pepř. V Indii je k dispozici v zimě i mrkev, čerstvý hrášek, bílá ředkev nebo květák. Záleží tedy na Vás, jakou zeleninu máte obvykle v polévce rádi, a kterou se rozhodnete použít.

Slovo guthuk se skládá ze dvou částí: gu (devět) a thuk (nudle). Číslo devět je v tibetské kultuře považováno za šťastné číslo, a polévka by se proto měla skládat alespoň z  devíti ingrediencí. Během dne, kdy se Guthuk připraví, byste taky měli sníst devět porcí. Já znám tradici přípravy Guthuku pouze z tibetského exilu, kde se rodiny nebo blízcí přátelé sejdou večer nad kotlíkem polévky a společně si ji vychutnají.

Vám teď ale asi nejspíše vartá hlavou, co je to překvapení, že? Hned Vám to povím 😉

Od klasické tibetské polévky s domácími nudlemi, kterou tibeťané nazývají tenthuk, se guthuk liší tím, že se do polévky ke konci vaření přidají i malé kuličky připravené z mouky, které v sobě nesou ukrytou zprávu. Je tradicí, že se na kousek papíru se napíší slova, která nesou určitý charakterový rys. Tento papírek se pak zabalí do těsta a nechá se v polévce uvařit. Při nalévání polévky pak host ve své porci dostane jednu kuličku, která mu poví něco více o jeho dobrém či špatném charakteru.

Guthuk

Kuličky jsou spíše určeny pro zábavu; nicméně pokud se papírek trefí do Vaší charakterové vlastnosti, o které víte, že je Vaší slabostí, máte šanci s ní v novém roce něco udělat.

Tady je pár příkladů tradičních slov, které tibeťané zadělávají do knedlíčků, spolu s jejich významy:

polévka

Pokud máte v plánu podávat Guthuk kamarádům a během jídla se trochu pobavit, můžete přijít na milión nápadů, co vtipného na papírky napsat. Můžou to být hádanky, vtipy, anebo třeba kvíz (hra Trivia)!

Domácí nudle à la Tibet

Nudle jsou na výrobu druhou nejlehčí záležitostí – smícháte mouku s dostatečným množstvím vody a vypracujete těsto, které pak naštípáte do vařící se polévky a uvaříte. Ze stejného těsta pak uděláte kuličky, do kterých vložíte papírky se slovy. Nezapomeňte udělat tolik kuliček, kolik budete mít hostů. Klidně si můžete vymyslet jiná slova s významy, která na papírky napíšete. Z polévky se tak stane skvělý nápad pro Vaši slavnostní večeři nebo oslavu, jež pořádáte pro své blízké či přátele.

A nakonec ještě jedna zajímavost – tibeťané vždycky nechávají trochu porce nedojezené. Je to kvůli tomu, aby nevypadali „nenažraně”. Údajně by to taky znamenalo, že Vaši hosté nemají doma co jíst, a proto hltají u Vás – a takovou vizitku přece nikdo nechce mít…

A ještě jedna milá zpráva pro dámy – pokud přiberete na váze, většina tibeťanů to uvidí jako dobrou věc. Znamená to totiž, že máte dostatek živin, a jste tedy plní zdraví. Sice Vám z plných plic řeknou, že jste přibrali, což nás zápaďáky spíše urazí, ale věřte, že v duši to myslí dobře. 🙂

guthuk

tisk receptu

A jaká slova byste do kuliček zabalili Vy?