Představte si nápoj zlatavé barvy a výjimečné vůně, který Vás svou neobyčejně sladko-kořeněnou chutí pohladí na duši. Přesně takový je šafránový čaj z Kašmíru kahwa! Na tento druh čaje jsem narazila na cestě ze Šrínagaru v Kašmíru, kde nám byl během odpoledne nabídnut majitelem jedné prosté restaurace horské vesničky uprostřed Himálají.  Naléval jej z tradiční měděné konvice zvané samovar do skleniček bez oušek, jak už to v Indii bývá tradicí.

šafránový čaj

Něco málo o kahwě…

Kahwa je druh zeleného čaje, který se pěstuje v severní Indii, Pákistánu a okolí a neobsahuje tein. V Kašmíru se proto často pije po večeri na dobré trávení. Nejenom, že Vás v zimě zahřeje, ale údajně také pomůže od bolesti hlavy, s léčbou rýmy a kašle. Slovo kahwa v arabštině doslova znamená „nabudit duši“ a to se taky přesně po vypití jediného doušku stane!

První část slova kahwa – kah- znamená jedenáct. Čaj by se tedy měl skládat z jedenácti ingrediencí. Nicméně pokud cestujete Kašmírem, bude Vám velmi pravděpodobně nabídnuta kahwa vyrobená z instantního mixu, který je velmi snadno k dostání v místních obchodech.

Doma si rodiny šafránový čaj vaří sami; ingredience se budou lišit od oblasti k oblasti. Základními ingrediencemi ale nejčastěji bývají zelený čaj, zelený kardamom, skořice a cukr. Někteří do základního receptu čaje také přidávají zázvor a hřebíček. Šafrán jako drahá ingredience se obvykle do čaje přidává pouze při slavnostech nebo speciálních příležitostech.

šafránový čaj

Jak na přípravu?

Příprava šafránového čaje je velmi jednoduchá a budete na ní potřebovat snadno dostupné ingredience. Vzhledem k tomu, že kardamom má unikátní výraznou chuť, která nemusí všem vyhovovat, doporučuji ho tedy přidávat s mírou. S následujícím klasickým dávkováním si klidně pohrajte tak, aby se z výsledné kombinace stala jedinečná směs dle Vaší chuti!

šafránový čaj

Nemáte doma šafrán? Nezoufejte! I v Kašmíru – stejně jako u nás – je tato nejdražší rostlinka světa drahým artiklem. Prostě ho v receptu vynechejte. Čaj sice ztratí trochu na chuti i barvě, ale ne nijak závratně, a tedy stále stojí za vyzkoušení.

Pokud se chystáte na cesty do jihovýchodní Asie, doporučuji se po šafránu podívat na místních trzích. Například na Bali a v Thajsku ho dostanete za hubičku! (a proto mi teď doma na poličce v kuchyni sedí půl kila 😉 ). Je sice horší kvality, což znamená, že ho budete muset použít více, ale pořád se to stonásobně vyplatí!

šafránový čaj

Recept k vytištění

Sweet RoadSTORIES

Pokud si spíše rádi pochutnáte na kořeněném čaji s mlékem, vyzkoušejte klasický indický masala chai. Nezapomeňte přidat svůj názor do komentářů, budu se těšit! 😉