Jestli si myslíte, že dorazíte do Kazachstánu a celý svůj výlet budete střílet od boku, jako to například jde v jihovýchodní Asii, tak Vás bohužel musím vyvézt z omylu. Přestože má Kazachstán hodně co nabídnout, zavedený turistický ruch mezi to určitě nepatří. Svoji cestu si proto velmi pečlivě naplánujte předem. A nebudete litovat, protože neturistický Kazachstán, ve kterém se zastavil čas v 80. letech, je pořád ještě klenotem, jenž byste si rozhodně neměli nechat ujít.

S cestovními agenturami necestuji, takže Vám nepovím, jestli některé z těch našich tuzemských tuto destinaci nabízí. Ale nezoufejte! Zabalte do batohu dobrodružného ducha a vyražte sami! Objednejte si auto přes Europcar nejlépe s pohonem na všechny čtyři – infrastruktura není v Kazachstánu úplně nejlepší.  Jsou cesty, kde pojedete rychlostí 20 km/h a budete slalomovat od pravé krajnice k levé, abyste se vyhnuli obřím výlomům. To samé bude dělat auto naproti Vám, takže si při řízení užijete i trochu legrace. 🙂

Vypůjčení auta

Auto by Vám společnost měla dovézt přímo na letiště, ale pozor… V Almátách Europcar pobočku na letišti nemá, takže pokud přiletíte náhodou dříve a na Europcar se nedovoláte, budete si holt muset počkat. V Astaně je Europcar zase velmi nespolehlivý, ale fungují tam vychytralí podnikavci, kteří Vás osloví a nabídnou Vám svá auta k vypůjčení. Cenově se nijak neliší, takže ve výsledku je jedno, jestli auto budete mít od společnosti, anebo od lstivého kazacha (samozřejmě mluvím z osobní zkušenosti). Jestli se chystáte přejet přes hranice, určitě o tom dejte majiteli auta vědět. Pokud tak neučiníte, nejen, že od něj nedostanete dokument, jenž se musí předložit na hraničním přejezdu (pokud se chystáte i do Kyrgyzstánu), ale také Vás při předávání auta čeká k Vašemu úžasu pěkná pokuta.

Kazachstánem

Vrchol Furmanov, Národní park Ile-Alatau

Při řízení si dávejte maximální pozor na dodržování rychlosti. Velký bratr Vás totiž bude sledovat na každém kroku a pokuty nejsou zrovna nízkého rázu! Kazaši nejsou zrovna zodpovědní řidiči a vidět denně v Almátách 5 bouraček není nic zvlášního. Opravdu si tedy dejte pozor. Benzín je extra levný (asi 9 Kč za litr!) a čerpací stanice jsou taky všudypřítomné. Žádná z nich však nenabízí mapy, takže doporučuji si už doma aktualizovat GPS a pojistit to aplikacemi do mobilu.

Na jihu Kazachstánu najdete překrásné národní parky, pro které jste určitě přijeli. Bez auta se nikam nedostanete, pokud jste teda toho dobrodružného ducha nezabalili až příliš mnoho. To se potom můžete vydat napříč zemí stopováním. Ale opět pozor – stopování neboli spíše spolujízda je v Kazachstánu běžně placenou záležitostí! Městská doprava (a to raději nemluvím ani o meziměstské) moc dobře nefunguje. V reálu to vypadá tak, že si stoupnete na kraj silnice a během chvilky si stopnete auto. Řidič se Vás zeptá, kam chcete, Vy odpovíte, oba se domluvíte na (nízké) ceně a je to!

Ubytování

Ubytování v Kazachstánu není drahé a k objednání použijte jakýkoliv portál, který se Vám zamlouvá a nabízí nejlepší ceny i možnost zrušení rezervace. Vzhledem k tomu, že na turisty v této čtvrté největší zemi Asie narazíte jen zřídka, veškerá ubytování můžete rezervovat i 10 minut před svým příjezdem.

Tradiční Kuchyně Kazachstánu

Kazachstánská kuchyně se v mnohém podobá té naší české – taky je hodně vydatná a těžká. Vegetariáni si na své bohužel moc nepřijdou. Číšníci se budou divit, proč maso nejíte a budou si lámat hlavu nad tím, co Vám vlastně na stůl přinést. Nenecheje si ujít klasická jídla jako bešbarmak (vařené maso s obřími nudlemi), šašlik (různé druhy masa na špejli) anebo plov (rýže s jehněčím nebo hovězím masem a zeleninou). Kazaši mají rádi černý čaj, který Vám klasicky přinesou v konvičce pro celý stůl. Mléčné čaje jsou taky velmi oblíbené. Jídlo není nijak drahé a vydatný oběd si můžete dát už od 40 korun!

V jižním Kazachstánu si určitě užijte slaných sýrů (kurt), klasických kulatých chlebů, koňského i velbloudího mléka. Koňské mléko (kumys) je fermentované, a tudíž obsahuje alkohol, tak s tím počítejte. Během pití opravdu cítíte chuť koně, což teda nebyl zrovna můj šálek mléka. Na druhou stranu mi velbloudí mléko (šubat) opravdu chutnalo! Bylo podobné kravskému, ale přece jen mělo v sobě něco výjimečného (nejspíš toho velblouda). 😀

Na místě vyzkoušejte i domácí smetanu nebo jogurt – obojí je vynikající! Slané kuličky po domácku připravených sýrů jsou opravdovou klasikou a rozhodně byste si jich pár měli domů přivézt. Některé vydrží hodně dlouho a po vzoru Kazachů je doma můžete přikusovat ke skleničce vodky. 😉 Pokud máte chuť na nealkoholickou sladkou limonádu, zkuste na ulici čepovaný nebo v obchodě balený kvas, který mnozí z Vás určitě znají z Ruska. No a jako sladkou tečku si dejte slunečnicovou halwu, která je nejlevnější na almátském Zeleném trhu…

Venkov

Vesnice připomínají jednu velkou JZD. Statné ženy, stařenky v zástěrách a šátcích na hlavách Vás okamžitě přenesou do filmu Slunce, seno… a vy na vlastní kůži zažijete, jaké to je být v Hošticích. Všudypřítomné malebné bílé domečky s modrými okenicemi Vás přinutí vytáhnout foťák a sem tam si nějaký vyfotit. Rozhodně si nenechejte ujít zážitek z přespání v jurtách. Nejlepším místem jsou Kolsajská jezera, kde je jich hned několik k pronajmutí. Pokud pokračujete ve Vaší cestě do Kyrgyzstánu, spoustu jurt si užijete i tam. Některé jsou opravdu luxusní a pronajmutí celé jurty Vás nepřij na více než 450 Kč za noc!

Suvenýry

Suvenýry jsou v Kazachstánu ošidnou záležitostí. Pokud nejste na tretky a lapače prachu, určitě si domů dovezte sýry, halwu a bonbóny. Najít klasický Kazašský klobouček nám trvalo věky a štěstí jsme měli až v supermarketu Kyrgyzstánu! V Almátech můžete zakoupit předražené (!!!) suvenýry v Kok-Tobe, na který si udělejte výlet pěšky anebo lanovkou. Astana je na turisty připravená o něco více a v tamním Národním muzeu najdete spoustu suvenýrů za relativně dobré ceny. Pokud máte tenge navíc, investujte je do bižuterie nebo ručně malovaných mís a čajových souprav, které jsou opravdovým skvostem.

Náboženství

Polovina obyvatelstva vyznává islám a země místy opravdu dýchá muslimskou kulturou. Každé sebemenší městečko má mešitu. V Almátách a hlavně potom v Astaně se můžete pokochat těmi největšími. Na druhém místě je potom víra ortodoxní (křesťanská a ruská) a jejich kostely také stojí za návštěvu.

Až na Astanu, která jde opravdu s dobou, rozhodně nepočítejte s tím, že byste se někde domluvli anglicky. Starší generace ruštinou povinné by si tento jazyk měly oprášit, protože se bude hodně hodit. I když ne všude… Jsou místa, kde se mluví pouze místními dialekty a na to budete krátcí. Ruce, nohy a gestikulace Vás ale zachrání!

Máte pocit, že jsem na nějakou důležitou informaci zapomněla? Chtěli byste se na něco zeptat? Použijte sekci komentů, ráda Vám odpovím!

Sweet RoadSTORIES