Všichni každý rok plánujeme, kam se o letních prázdninách vydáme na dovolenou. Většina z nás si chce užít tepla a vody, a tak za nimi létáme někam do Evropy. No a ti šťastnější z nás se podívají do exotických míst. Moje rodina mě škádlí, že vzhledem k tomu, že můj život připomíná permanentní dovolenou, tak si žádné prázdniny nezasloužím. V tom mají skoro pravdu 🙂 Ale jaké si to uděláš, takové to máš, no ne? Já říkám, že i od dovolené je zapotřebí vzít si dovolenou a to hlavně, když se blíží monzunové období. No a cesta Kazachstánem se zdála jako výborná volba.

Těm z Vás, kteří měli to štěstí a monzuny v Asii nezažili, od srdce gratuluji. Představte si 3-4 měsíce ustavičných dešťů, před kterými Vám nepomůže ani kombinace pláštěnky, deštníku a gumáků. Stejně zmoknete. Voda se valí odevšud, šedá barva vládne dnům a vlhkost vzduchu držící se na 100% Vám ani nedovolí doma otevřít okna.  Musíte si dávat pozor na plíseň, vyprané prádlo Vám schne 3 dny a celková nálada je pod bodem mrazu. A to je přesně ten moment, kdy já potřebuji dovolenou.

Kazachstánem

Šaryn kaňon

Minulý rok jsem jela prstem po mapě a hledala, která z okolních zemí monzuny nezná a lákala by mě navštívit. Místo ležení na pláži s all inclusive pobytem raději zažívám dobrodružství s batohem na zádech a s mapou v ruce (ehm, aplikací v mobilu, abych byla přesnější 😉 ). No a prst mi zabloudil na Kazachstán, čtvrtou největší zemi Asie.

Z Česka se za neuvěřitelných 9000 Kč a necelých 10 hodin cesty ocitnete v zemi pohádkových národních parků, čisté přírody a minimálního počtu turistů. Pro vstup do země stále ještě potřebujeme víza, která nás vyjdou na 50 eur (dva vstupy). Země je bezpečná a levná; nejlepším způsob, jak ji prozkoumat je vypůjčeným autem. Silnice nejsou zrovna v nejlepším stavu, ale mám pro Vás výbornou zprávu – benzín Vás v přepočtu přijde asi na 9 korun, takže můžete jezdit křížem krážem, aniž by to Vaše peněženka nějak radikálně zaznamenala. A pokud umíte rusky, měli byste si začít balit kufry!

Byrokracie a jiné vrtochy, které vládnou zemí

Co si budeme namlouvat, každá země má svá pro a proti. U Kazachstánu to bude byrokracie, chladnější povaha lidí, nedostatečná infrastruktura a nulové informace pro turisty. V praxi to znamená, že se před odletem budete muset hodně dobře připravit – mít předem zjištěná místa, kam se chcete podívat, nainstalované spolehlivé mapy v mobilu (na benzínkách žádné nevedou) a předem zarezervované auto z půjčovny.

Jak jsem již zmínila, silnice jsou ve valné většině v bídném stavu – cesty jsou prašné a kamenité, prošpikované dírami a výmoly, takže jezdíte od pravé krajnice do protisměru k levé, abyste se jim vyhli. Protijedoucí auta dělají to samé, a tak slalomujete proti sobě a je jedno na které straně jedete, hlavně že neskončíte v díře nebo v sobě. Jsou ovšem  místa jako například step, kde sáhodlouhé silnice jsou jakž takž upravené a tak rovné, že volant ani nemusíte držet. Za 40 kilometrů jízdy potkáte třeba jenom jedno auto, což je taky velmi uspávající.

Stejně jako například v Myanmaru (Barmě), i turistický ruch v Kazachstáně se zatím ještě nevyvinul. Osobně si ale myslím, že je otázkou času, kdy šikovné podnikavé hlavičky přijdou na to, že Kazachstán bude brzy zlatý důl, a začnou budovat spolehlivé cestovní kanceláře, které umožní méně dobrodružným cestovatelům navštívit tuto zemi plnou potenciálu.

Almaty

Bývalá kapitol a v současnosti i největší město Kazachstánu je jednou z možností, jak se do země z Čech dostanete. Almaty je milé město s rušnou dopravou známé především pro svá střediska zimních sportů. Já moc městský typ nejsem, takže na procházku hlavních atrakcí mi stačil jeden den… K vidění jsou katedrály, parky, botanická zahrada, komunistický památník, národní muzeum… Procházkou nebo lanovkou se taky dostanete k almatinskému televiznímu  vysílači, kde je především pro rodiny zbudovaný zábavní areál a zoo (najdete v ní i páva albína!).

Dechberoucí příroda

Na městě se mi ale nejvíce líbilo to, že během půl hodiny se autem z rušného centra najednou ocitnete v srdci národního parku Ile-Alatau, který se přímo nabízí k horské turistice. Jelikož je Kazachstán byrokratickým státem, počítejte s tím, že si budete muset vyřídit povolení, aby Vás přítomní vojácí pustili do odlehlejších míst. Na kratší výšlapy je však nepotřebujete. Perlou oblasti je pak Velké almatinské jezero nacházející se ve výšce 2500 m.n.m. V parku dále také můžete navštívit bruslařský stadion Medeo, ze kterého to pak není až tak daleko k vyhlášenému lyžařskému rezortu Šymbulak (ano, opravdu se v tomto slově po š píše ypsilon).

Po zvládnutí parku Ile-Alatau jsme se vydali z města směrem na východ a naše první zastávka bylo jezero Esik vzdálené přibližně 70 km od Almaty. Přijeli jsme se západem slunce, našli ideální místo a vytáhli spacáky. Nařídila jsem budíka na půl páté ráno, abych vstala ještě před východem slunce a mohla fotit okolí. Opravdu to stálo za to! Po snídani jsme se pak přesunuli do rokle Turgen, kde o víkendech celé rodiny chodí na jednoduché túry. My jsme nebyli výjimkou a udělali si procházku k vyhlášenému vodopádu…

Kazachstánem

Jezero Esik

Hlavní město Astana

Zatímco většina země se zastavila někde v 80. letech, Astana se chlubí širokými ulicemi a promenádami, mrakodrapy a večerní světelnou show v centru města. Doporučuji si Astanu nechat na závěr jako luxusní vzpruhu po cestování přírodou. Současný prezident investuje do hlavního města neskutečné množství peněz a je to opravdu znát – moderní architektura, široké ulice, nákupní centra, každovečerní světelná show v centru města… Astana bude brzy novou Dubají střední Asie a ve Vašem itineráři by neměla chybět.

Otázka bezpečí v zemi

Hodně lidí si klepalo na čelo nebo se děsilo hrůzou, když jsem jim svou dovolenkovou destinaci oznámila. Báli se všelijakých konfliktů, válek a kdo ví, čeho ještě. Ujišťuji Vás, že až na vychytralé policisty, kteří Vám napaří pokutu i za přejetí čáry na parkovišti (která nás mimochodem vyšla na – podle místních – standardních 280 eur), a zbloudilé medvědy v horách se nemáte opravdu čeho bát. Dokonce ani teroristických útoků ze strany obyvatel hlásící se k muslimské víře, která v zemi tvoří více než polovinu populace.

Co Vás čeká v dalším díle?

V druhém pokračování pojmenovaném Tajemství Kazachstánu Vám prozradím důležité informace o cestování po Kazachstánu, jak chutná národní kuchyně, jací jsou kazaši a spoustu jiných zajímavostí, které se v běžných průvodcích nedočtete. Rozhodně se máte na co těšit! 🙂

Pokud byste měli nějaké otázky nebo připomínky, nezapomeňte mi napsat!

Sweet RoadSTORIES