Už jste někdy pekli zázvorový dort? Já se Vám musím přiznat, že tenhle dort je jeden z mých nejoblíbenějších, které ráda peču na podzim a v zimě. Je mokrý, hutný a kořeněná chuť  zázvoru Vás příjemně zahřeje. Vychladlý ho pak podávám s citrónovým máslovým krémem, který se zázvorem vytváří parádní duo.

Zázvorový dort z Vanu-cože?

Když jsem na jižním ostrově Nového Zélandu pracovala v jednom sadu, poznala jsem (mimo velké skupinky čechů) také mladé kluky z ostrova Vanuatu. Tento překrásný ostrov se  nachází v Pacifiku někde mezi Fidži a Novou Kaledonií a určitě stojí za navštívení. Už ho googlujete? 🙂 Každý rok jezdí kluci vanuaťáci na pár měsíců na Zéland tvrdě makat, aby co nejvíce ušetřili a pak se doma měli pohádkově. V rámci programu začleňování je do společnosti kiwíků (jak si novozélanďané říkají) chodili kluci na hodiny angličtiny a vaření. Všichni jsme bydleli pod jednou střechou a sdíleli kuchyni, ve které jsme se jeden od druhého učili různé tipy a triky z našich národních kuchyní.

Jednoho dne kluci upekli obrovitánský pekáč zázvorové buchty asi pro dvacet lidí, který se právě naučili na hodinách vaření. Vzhledem k tomu, že Nový Zéland je hodně mladá země a de facto svou národní kuchyni nemá, hodně jejich receptů pochází z Anglie.

Drahocenná ingredience – zlatý sirup

Hlavní ingredience, která těsto během pečení přemění v lahodný mokrý hutný dort, je zlatý sirup (golden syrup nebo treacle). V dnešní době by neměl být problém zlatý sirup sehnat v supermarketech. Jediný problém může být jeho cena. Ale nezoufejte, pokud máte trochu času navíc, můžete si po domácku vyrobený zlatý sirup připravit rychle a jednoduše se mnou.

zlatý sirup

Obměny receptu

Já jsem recept trochu poupravila, aby byl dort ještě mňamkovější. 😉 Co v původním  receptu nebylo a co se naopak výborně k zázvoru hodí jsou pražené mandle. Pokud je máte po ruce, přidejte je do těsta. Jestli je doma ve spíži nemáte, nic se neděje. Dort bude výtečný i bez nich!

A ano, množství cukru v receptu je opravdu velké. Jestli se Vám nechce moc hřešit, potom uberte trochu z dávky hnědého cukru i zlatého sirupu a místo toho přidejte trošku více mléka. Ale ne moc, aby dort neztratil na hutnosti.

Stejně tak se k dortu dobře hodí cream cheese (můžete použít Philadelphii, Lučinu nebo klasické pomazánkové máslo) smíchaný s trochou cukru, rozpuštěného másla (na dodání chuti) a citronové šťávy. Všechny ingredience vyšlehejte a potřete jimi dort.

Snad jsem nezapomněla nic zmínit, takže zástěry na sebe a pusťme se do pečení!

zázvorový dort

tisk receptu

Co na dortík říkáte? Jak Vám v něm zázvor chutnal?