Nedávno jsem pro Vás připravila zázvorový dort s citrónovým krémem z Vanuatu, na jehož přípravu potřebujete golden syrup, který do češtiny překládáme jako zlatý sirup. Zároveň jsem Vám také slíbila, že Vám ukážu, jak si ho doma můžete sami jednoduše a hlavně levně připravit sami!

Vaření cukru – to je věda

Zlatý sirup se po lopatě řečeno vyrobí pomalým vařením cukru ve vodě s trochou citrónové štávy. Jakmile dosáhne určité teploty, je hotový a připravený k přelití do skleničky, ve které ho pak můžete skladovat i měsíce (za předpokladu, že tak dlouho vydrží). Pokud jste někdy vyráběli bonbóny, tak víte, že vaření cukru je věda. Do budoucna pro Vás připravím na toto téma článek, avšak prozatím mi prosím věřte, když Vám povím, že na výrobu zlatého sirupu potřebujete kuchyňský teploměr. Pokud totiž Váš sirup dosáhne vyšší teploty, než kterou Vám doporučím, ztuhne a budete ho muset rozpustit ve vodě a proces opakovat. Píšu z vlastní zkušenosti, kdy místo 40 minut vaření jsem nakonec v kuchyni strávila 3 hodiny. Navíc se Vám teploměr bude hodit, až se s Vámi podělím o fantastickou výrobu bonbónů! 🙂

Dobrá rada nad zlato

Rada číslo jedna je – jak už jsem zmínila – pořiďte si kuchyňský teploměr. Doporučuji digitální, ať máte teplotu přesnou a snadno viditelnou. Sirup také vařte v hrnci se silným dnem, aby se Vám cukr nepřipálil.

Rada číslo dvě: kraje hrnce sem tam během vaření potírejte metličkou namočenou ve vodě. Proč, ptáte se? Zcukernatěné kousky cukru se z okrajů hrnce mohou dostat do sirupu, který pak ztratí na své hladké textuře.

Rada číslo tři: buďte extrémně opatrní, protože vařící cukr Vás může s pohodlí Vaší kuchyně rychle přemístit na pohotovost s popáleninami třetího stupně.

zlatý sirup

Jako poslední radu nebo spíše poznámku bych si dovolila říct, že sirup musí být o něco málo řidší než med. Pokud tedy sirup dosáhne zlatavé barvy, ale bude se Vám zdát moc řídký, dále ho už nevařte, protože během chladnutí zhoustne, opravdu. 😉

Co se týče doby vaření, může se toto množství pohybovat mezi 45-60 minutami. Vzhledem k tomu, že bydlím v o dost vyšší nadmořské výšce než vy v českých domácnostech, vaření sirupu mi trvá déle.

Citrón anebo ocet?

Co si budeme povídat, přírodní kyselina je vždy lepší než ta umělá. Pokud se však náhodou stane, že citron doma nemáte a do obchodu se Vám utíkat nechce, nezoufejte. Pokud ho nahradíte v receptu octem, nic se nestane, protože pach octu sám během vaření zmizí. Zlatý sirup sice nebude mít ovocnější chuť, ale i tak bude dobrý.

Trik aneb trocha podvádění neuškodí

Pokud nastane situace, že se na teploměru ukáže 115°C, avšak Váš sirup stále nezezlátl, můžete trochu fixlovat”. Vytvořte si karamel z jedné lžíce cukru a vody. Povařte, dokud karamel nezezlátne, a nalejte ho přímo do připravovaného zlatého sirupu. Pořádně promíchejte, aby se karamel se sirupem spojil. Takto sirup získá potřebnou barvu i hustotu.

Kde všude zlatý sirup využít?

Souhlasím s Vámi, že zlatý sirup není zrovna nejzdravějším produktem roku. Ale já se ráda držím úsloví, že jakmile je všeho s mírou, tak to člověku jen tak neuškodí. Proto si sem tam zlatý sirup nalijte na palačinky, oslaďte si jím čaj nebo oblíbený smoothie, upečte mooncakes… Určitě Vás napadne spousta jiných využití!

zlatý sirup

tisk receptu

A k čemu nejraději používáte zlatý syrup Vy?